Cell Structure Reagents and Kits
- (10)
- (1)
- (1)
- (20)
- (5)
- (1)
- (38)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (19)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (58)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (27)
- (5)
- (11)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (33)
- (27)
- (4)
- (17)
- (36)
- (7)
- (6)
- (5)
- (3)
- (28)
- (8)
- (5)
- (7)
- (69)
- (53)
- (1)
- (18)
- (8)
- (2)
- (19)
- (3)
- (1)
- (7)
- (156)
- (19)
- (4)
- (2)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Yeast Vacuole Marker Sampler Kit
Vacuole marker probes for the study of yeast cell biology
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Qtracker™ 655 Vascular Labels
Non-targeted quantum dots are designed to be injected into tail vein of mice for study of vascular structure using small animal in vivo imaging (SAIVI) techniques
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ DiD' solid; DiIC18(5) solid (1,1'-Dioctadecyl-3,3,3',3'-Tetramethylindodicarbocyanine, 4-Chlorobenzenesulfonate Salt)
When applied to cells, dye diffuses laterally within the plasma membrane
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Qtracker™ 565 Vascular Labels
Non-targeted quantum dots are designed to be injected into tail vein of mice for study of vascular structure using small animal in vivo imaging (SAIVI) techniques
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ CellTracker™ CM-DiI Dye
A red fluorescent dye well suited for monitoring cell movement or location
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
| Product Type | Dye |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope |
| Color | Yellow |
| SubCellular Localization | Cell Membranes,Lipids |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Product Line | CellTracker |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ Sulforhodamine 101
Water-soluble, nonfixable red fluorescent (excitation/emission maxima approximately 586/605nm) polar tracer
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SP-DiOC18(3) (3,3'-Dioctadecyl-5,5'-Di(4-Sulfophenyl)Oxacarbocyanine, Sodium Salt)
When applied to cells, dye diffuses laterally within the plasma membrane
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ DiD' oil; DiIC18(5) oil (1,1'-Dioctadecyl-3,3,3',3'-Tetramethylindodicarbocyanine Perchlorate)
Longer-wavelength DiI analog
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ CellLight™ Lysosomes-RFP, BacMam 2.0
Provides easy method for labeling of lysosomes with Red Fluorescent Protein in live cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2°C to 6°C, protected from light. Do Not Freeze. |
| Product Type | Lysosomal Probe |
| Form | Liquid |
| Emission | Visible |
| SubCellular Localization | Lysosomes |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Dye Type | RFP (TagRFP) |
| Excitation Wavelength Range | 555⁄584 |
| Product Line | CellLight |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ SYTO™ 62 Red Fluorescent Nucleic Acid Stain - 5 mM Solution in DMSO
For use with fluorescence microscopy and flow cytometry
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
CellMask™ Deep Red Actin Tracking Stain
Stain and track intracellular F-actin with CellMask Deep Red Actin Tracking Stain in live or fixed cells ICC, IHC, and 3D cell culture. The stain easily permeates live cell membranes, is retained within the cells after loading, and shows no detectable effects on viability after 24 hours of incubation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Target | F-Actin |
| Description | CellMask™ Deep Red Actin Tracking Stain |
| Product Type | Actin |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope, High Content Analyzer |
| Color | Deep Red |
| Emission | 669 nm |
| SubCellular Localization | Actin,Cytoskeleton |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Dye Type | Red (633–647 nm) |
| Excitation Wavelength Range | 652 nm |
| Product Line | CellMask |
| Detection Method | Fluorescence Microscopy |
Invitrogen™ CellLight™ Golgi-RFP, BacMam 2.0
Provides easy way to label golgi with red fluorescent protein in live cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Qtracker™ 625 Cell Labeling Kit
Use custom targeting peptide to deliver orange/red-fluorescent nanocrystals into cytoplasm of live cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SYTO™ 59 Red Fluorescent Nucleic Acid Stain - 5 mM Solution in DMSO
For use with fluorescence microscopy and flow cytometry
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ CellLight™ Mitochondria-GFP, BacMam 2.0
Provides easy method for labeling of mitochondria with Green Fluorescent Protein (GFP) in live cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2°C to 6°C, protected from light. Do Not Freeze. |
| Product Type | Mitochondria Probe |
| Form | Liquid |
| Color | Green |
| Emission | Visible |
| SubCellular Localization | Mitochondria |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Dye Type | GFP (EmGFP) |
| Excitation Wavelength Range | 488⁄510 |
| Product Line | CellLight |
| Detection Method | Fluorescence |